Zjęcia z edukacji prawnej w Sadzie Rejonowym w Jaworze

Dnia 8 listopada 2017 klasa VII s pod opieką p. E. Nowowiejskiej i p. J. Fakiela uczestniczyła w dydaktycznej wycieczce do Sądu Rejonowego w Jaworze. Dzięki uprzejmości pani sędzinie Joannie Termenie –Maciejewskiej  mogliśmy zobaczyć cele dla tymczasowo aresztowanych więźniów i salę rozpraw.


Pani Sędzia ds. nieletnich w bardzo przystępny sposób opowiedziała o swojej pracy. Zapoznała młodzież ze strukturą sądownictwa polskiego oraz uświadomiła, jakie prawa oraz obowiązki ma młody człowiek funkcjonujący w środowisku szkolnym i rodzinnym. Uczniowie wzięli udział w inscenizacji  rozprawy  sądowej przygotowanej przez pracowników wydziału ds. nieletnich w charakterze publiczności. Przed rozpoczęciem rozprawy pani Sędzia pouczyła, jak należy właściwie zachować się w czasie rozprawy, użyczyła również własnej togi i łańcucha z wizerunkiem orła uczniom, którzy chcieli zasiąść przy stole sędziowskim i poczuć się w roli sędziego.


Przewodniczący – SSR Katarzyna Kościów-Kowalczyk poinformowała nas z jakiego rodzaju sprawami zajmuje się Sąd Rodzinny (z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, dotyczące demoralizacji czynów karalnych nieletnich, dotyczące leczenia osób uzależnionych od alkoholu oraz od środków odurzających i psychotropowych).

Wycieczka do sądu, była dla uczniów ciekawą formą zdobycia wiedzy i nowych doświadczeń. Uczniowie zgodnie wykazali chęć przestrzegania prawa przez kontrolowanie swoich czynów i zachowań, zarówno w życiu szkoły jak i w środowisku prywatnym.

Ewa Nowowiejska 


2017-11-15 [09:31:52]„Czym jest czas?"

Obrazy filozofii. „Czym jest czas?’

Dzieci często zadają dorosłym trudne pytania. Na jedne dajemy szybką odpowiedź, na inne szukamy jej i udzielamy po jakimś czasie.

A no właśnie. Z pojęciem czasu dzieci spotykają się na różnych etapach życia i po swojemu szybko udzielają odpowiedzi. Jeżeli jednak zagłębimy się w czasie, to możemy odkryć różne wyjaśnienia.

Właśnie poszukując czasu uczniowie klasy II s odbyli „wycieczkę w czasie” i wzięły udział w specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach filozoficznych pt. OBRAZY FILOZOFII. „Czym jest czas?”. Zajęcia te poprowadziła absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego – Kama Morawska.

 Zabawy przez nią przygotowane, tak wciągnęły uczniów, iż p. Kama była zdumiona wiedzą i pomysłowością przedstawiania czasu. Ale, czy czas można zatrzymać?

Warsztaty zostały tak rozłożone w czasie, że nawet nie obejrzeliśmy się, a czas minął i trzeba było wracać do szkoły.

Życzymy pani Kamie dużo sukcesów w wyjaśnianiach filozoficznych pojęć. Dziękujemy za ciekawe warsztaty i cierpliwość, jaką okazała przez czas trwania zajęć. Jesteśmy bogatsi w wiedzę, o czasie.

Wychowawczyni klasy II s


2017-11-08 [09:41:49]Zielona lekcja i … psy

W szkole przerabiamy tematy z różnych działów między innymi „W lesie”. Oczywiście najlepiej przyrodę i tematy z nią związane poznawać przez praktyczne działanie na świeżym powietrzu. Tak też postanowiliśmy zrobić.

17 października uczniowie klasy II s razem ze swoją wychowawczynią wybrali się do Siedmicy na polanę edukacyjną, którą udostępniło Nadleśnictwo Jawor. W promieniach upalnego, październikowego słońca rozpoznawali liście z różnych drzew oraz utrwalali budowę grzyba. Zobaczyli, jak wygląda buchtowisko, czyli ziemia zryta przez dziki, posłuchali śpiewu ptaków, stukania dzięcioła, a przede wszystkim wypoczęli od szkolnego zgiełku w leśnej ciszy.

Największą atrakcją jednak było szkolenie policyjnych psów. Policjanci razem ze swoimi czworonożnymi podopiecznymi przyjechali z Dolnego Śląska na ćwiczenia. Tresura zachwyciła wszystkich. Psy były bardzo posłuszne i wykonywały wszystkie komendy. Zobaczyliśmy, jak atakują w razie potrzeby.  Wspólne zdjęcie jest dla nas wspaniałą pamiątką.

Zadowoleni, pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. Mamy, o czym opowiadać koleżankom i kolegom oraz rodzicom.

                                                                                  Wychowawczyni kl. II s       

2017-11-05 [22:05:20]Wycieczka do Dobkowa

W dniu 02.10.2017 klasy 3s oraz 5d pojechały na zajęcia przyrodnicze do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie. Uczniowie zostali oprowadzeni po zagrodzie gdzie dowiedzieli się wielu geociekawostek o terenie Sudetów oraz Pogórza Kaczawskiego, poznali różne rodzaje wulkanów, zobaczyli makiety m.in. koryta rzeki oraz Krainy Wygasłych Wulkanów. Podczas zajęć poznali przekrój i rodzaje gleby, pobrali próbkę i  wykonywali na niej ciekawe doświadczenia np. oznaczenie kwasowości czy  oczyszczanie wody przez glebę. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach i dzięki edukatorom z Zagrody, Julce i Marcinowi, w interesujący sposób zdobyli nową wiedzę.


2017-11-03 [14:10:05]Sprzątanie cmentarza

 

Uroczystość Wszystkich Świętych i dzień Zaduszny to szczególny czas, kiedy częściej odwiedzamy cmentarze i groby bliskich. Porządkujemy mogiły, ustawiamy kwiaty i zapalamy znicze. Chociaż aura nie zachęcała do wychodzenia z domu, członkowie klubu młodego chrześcijanina dzielnie stawili się pod szkołą w sobotnie przedpołudnie 29 listopada. Wspólnie udaliśmy się do starej części cmentarza komunalnego. Nasi uczniowie wyposażeni w odpowiedni sprzęt (grabki, szufelki, rękawice, worki) uporządkowali kilkanaście zaniedbanych mogił i teren wokół nich. Zwieńczeniem działań było wypełnienie jednego z uczynków miłosierdzia – modlitwy za zmarłych.

Dziękujemy serdecznie mamie Marcina Wojciechowskiego, która na koniec pracy zrobiła nam miłą niespodziankę przynosząc ciepłą herbatkę i słodkości.

 

Opiekun klubu młodego chrześcijanina


2017-11-03 [14:07:27]Październik Miesiącem Dobroci dla Zwierząt

Zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska


Październik to wyjątkowy miesiąc zarówno dla naszych domowych pupili, jak również tych mniej uprzywilejowanych zwierząt.


2 października przypada Dzień Zwierząt Hodowlanych, 4 – Światowy Dzień Zwierząt, a 25 – Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt. Miesiąc ten przypomina nam, że powinniśmy traktować zwierzaki z poszanowaniem ich naturalnych potrzeb – jak istoty żywe, zdolne do odczuwania zarówno fizycznego bólu, jak również radości czy wdzięczności.

Z tej okazji uczniowie z Koła Wolontariatu postanowili pomóc zwierzętom ze schroniska i ogłosili zbiórkę karmy dla Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Jaworze. Uczniowie naszej szkoły podobnie, jak w ubiegłym roku, bardzo chętnie włączyli się do akcji. Dzięki dużemu zainteresowaniu, udało się zebrać nie tylko karmę, ale również koce i pluszaki dla zwierząt.


Wszystkim, którzy włączyli się do akcji serdecznie dziękujemy!


2017-11-03 [14:06:40]"ZNOWU RAZEM" Kolejny etap projektu.

Pobyt w Czechach  bardzo nam się podobał poznaliśmy dużo Czeskich kolegów i koleżanek. Byliśmy zakwaterowani w małych domkach z dwoma piętrowymi łóżkami. Podczas wycieczki mieliśmy okazje spróbować sera w panierce. Czesi nauczyli nas dużo fajnych gier i zabaw. Mogliśmy podziwiać fantastyczne krajobrazy. Jedną z ciekawszych atrakcji były czeskie hulajnogi, którymi przejechaliśmy 8 km z dużą prędkością. Byliśmy także w parku linowym tam mogliśmy skorzystać z czterech atrakcji. Odwiedziliśmy centrum nauki „iQlandia’’, mieliśmy tam wiele,  działań naukowych w tym symulator trzęsienia ziemi. W środę pojechaliśmy na basen. Wszyscy się świetnie bawili, bo były tam atrakcje dla dzieci, zjeżdżalnie, leniwa rzeka itp. W piątek czekała nas kolejna świetna atrakcja, czyli spływ pontonem. Na spływie był super, chociaż w trakcje zaczął padać deszcz, ale większość osób miało ubrania na zmianie. Oprócz atrakcji kontrole czystość nasz pokój przegrał dlatego piszemy tan artykuł. Wyjazd był naprawdę fajny dlatego cieszymy się, że w październiku znowu jedziemy do Czech.

Kasia Białek, Hania Subczak, Nina Szeliga 


2017-11-02 [08:09:41]Rekrutacja do projektu „Szkolenie uczniów, doskonalenie nauczycieli - sukcesem szkół w Gminie

Szkoła Podstawowa nr 5 w Jaworze wraz z innymi szkołami podstawowymi w Gminie Jawor, przystąpiła do projektu finansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego „Szkolenie uczniów, doskonalenie nauczycieli - sukcesem szkół w Gminie Jawor”.

W związku z realizacją projektu w szkole będą organizowane zajęcia dla dzieci na które w tym tygodniu będzie prowadzona rekrutacja.

Koordynatorem projektu reprezentującym Gminę Jawor jest pani Alicja Błońska, a kierownikiem projektu w SP 5 Jawor jest Monika Kopeć.

W ramach projektu w naszej szkole zorganizowane zostaną następujące zajęcia:

  •  zajęcia logopedyczne
  • zajęcia korekcyjno – kompensacyjne
  • zajęcia socjoterapeutyczne
  • zajęcia z języka angielskiego (wyrównawcze i rozwijające)
  • zajęcia matematyczne (wyrównawcze i koło matematyczne)
  • zajęcia informatyczne
  • zajęcia przyrodnicze
  • zajęcia terapeutyczne
  • zajęcia korekcyjne

Zajęcia w ramach projektu rozpoczną się po 4 listopada 2017 r zgodnie z harmonogramem.

Zapraszamy uczniów do udziały w zajęciach i prosimy rodziców o wypełnienie przygotowanych dokumentów.

2017-10-22 [13:57:03]

GFX & PHP - Wojciech Dąbrowski