Szkoła Podstawowa nr 5 im. Janusza Korczaka w Jaworze dzięki wsparciu Rodziców ma  możliwość podarować jaworskim dzieciom, z okazji Dnia Dziecka, wielkoformatową, plenerową i edukacyjną wystawę fotografii "Dzieci Świata" cenionej podróżniczki, Elżbiety Dzikowskiej,  przemierzającej od wielu już lat kontynenty, znanej wszystkim widzom, m.in.,  z legendarnego programu Pieprz i Wanilia zrealizowanego dla TVP wraz z Tonym Halikiem.

W dniach 27 maja – 16 czerwca 2024 roku, jaworskie dzieci będą mogły zaprzyjaźnić się ze swoimi rówieśnikami z różnych stron świata poprzez plenerową i edukacyjną wystawę fotografii zaprezentowaną na ogrodzeniu Szkoły Podstawowej nr 5 im. Janusza Korczaka, ul. Armii Krajowej 9 w Jaworze. Wystawa jest ogólnodostępna i nieodpłatna.

« Dzieci Świata » to kolejna wystawa po « Uśmiechu Świata » przepełniona różnorodnością kulturową, empatią, wiarą i nadzieją, z niezwykłą wnikliwością prezentująca dolę i niedolę najmłodszych mieszkańców naszego globu, a przede wszystkim tych z Azji, Afryki czy Ameryki Łacińskiej. Jak pisze autorka w albumie « Dzieci w fotografii Elżbiety Dzikowskiej »: „Tam się dzieci rodzi najwięcej, tam ich los jest najtrudniejszy, ale tak samo jak w Polsce kochają swe dzieci tamtejsi rodzice, tak samo pragną by ich przyszłość była lepsza. Chciałabym, aby (...) polskie dzieci zaprzyjaźniły się z przedstawionymi na moich fotografiach rówieśnikami." 

Dzieci w fotografiach Elżbiety Dzikowskiej najczęściej żyją w biedzie, bez możliwości nauki, od najmłodszych lat pracując, aby wspomóc rodziców, opiekują się młodszym rodzeństwem, niejednokrotnie głodują. Pomimo wielu trosk i przeciwieństw losu starają się znaleźć czas na zabawę i dzielą się z nami tym, co mają najcenniejsze, uśmiechem, który jest najkrótszą drogą do serca.  

Wystawa fotografii "Dzieci Świata" Elżbiety Dzikowskiej i konkurs plastyczny dla dzieci « Mój przyjaciel z dalekiego świata » odbywają się w Jaworze pod honorowym patronatem Pana Emiliana Bery, Burmistrza Miasta Jawora.

Wystawie towarzyszy konkurs plastyczny "Mój przyjaciel z dalekiego świata" dla dzieci w wieku od lat 6 do 15. Organizatorem konkursu w Jaworze jest Szkoła Podstawowa nr 5 im. Janusza Korczaka. Prace można przesyłać do dnia 14 czerwca 2024 roku. Regulamin konkursu dostępny na stronie szkoły.